Mis on analoog kell?
Käekell on juba ammustest aegadest alates olnud tähtis osake moest. Nii nagu ka riiete mood on sajanditega muutunud, sama on teinud ka kellade mood. Kellad on igal sammul ajaga kaasas käinud, siiski põhifunktsioon on alati jäänud samaks, et näidata aega.
Inimkond on teinud viimase sajandiga suure hüppe edasi, luues lugematu arv erinevaid digilahendusi. Seepärast on digitaalsed kellad tihti loomulikuks osaks igapäevaelus. Samas analoog kell on käekellade maailmas ajanäitaja kõige klassikalisem vorm. Selles artiklis vaatlemegi lähemalt, milline analoog kell täpsemalt on.
Kuidas tunda ära analoog kell?
Väga lihtne! Analoog kella digitaalsest eristab peamiselt see, et digitaalse ekraani asemel näitavad aega kaks või kolm pöörlevat seierit – tunniseier ja minutiseier ning tihti on analoog kellal ka sekundeid näitav seier. Analoog kella nimetatakse tihti ka lihtsalt traditsiooniliseks kellaks. Olgugi, et digitaalsed kellad on vallutanud maailma, kasutatakse ka analoog variante tänapäevani endiselt palju.
Analoog kella tunned kõige paremini ära tiksuva heli järgi. Seierite liikumine tekitab kella tiksumist ning samaaegselt omas tempos liiguvad sekundi-, minuti- ja tunniseier. Kõikidel analoog kelladel on tunniseier kõige lühem, ning sekundiseier kõige pikem kuid ka kõige peenem. Analoog kelladel on kvartsmehhanism, mis võimaldab kellade tiksumist.
Kvartsmehhanismist täpsemalt
Kvartskellad on kahtlemata kõige usaldusväärsemad ja täpsemad kellad, mida on võimalik leida. Kvartsmehhanismil põhinevates kellades tekib patareitoitel vooluring, mis toodab elektrit ja edastab selle elektrivoolu kvartskristallile. Kvart on jällegi selline kristall, millel on võime muuta elektrivool mehaanlisteks signaalideks ja vastupidi. See täpne ja sage vibratsioon põhjustab kella sees olevate hammasrataste liikumise, mis omakorda liigutab kella seiereid.
Analoog kella mehhanismid vajavad toimimiseks väga väikest kogust elektrienergiat, mistõttu selliste kellade patareid kestavad väga pikka aega.
Analoog kella erinevad disainid
Disainide erinevused analoog kelladel avalduvad tihti ka kellal olevate numbrite väljendusviisis. Saab valida kellade vahel, millel on arvud väljendatud kas araabia või rooma numbrites. Samuti varieeruvad kellad selle osas, kui palju arve on kella “näol” kuvatud. Mõningatel kelladel on toodud kõik arvuliselt kõigi 12 tunni näitajad. Samas on väga tüüpiline analoog kellade puhul, kui on toodud vaid 3, 6, 9 ja 12 arvudena ning ülejäänud arvud on asendatud kriipsukestega. Vähem haruldased ei ole ka kellad, kus on arvuliselt märgitud ainult 6. ja 12. tund.
Lisaks tunni arvudele on nende vahel kella “näol” väiksemad kriipsukesed, mis on mõeldud minutite lugemiseks. Sellistel kelladel, kus kas kõik või osad tunniarvud on asendatud kriipsukestega, siis on tunninäitajad alati suuremad kriipsud ning minuti omad peenemad ja lühemad.
Analoog kell või digitaalne kell?
Kokkuvõtlikult, toimib analoog kell mehaanilise struktuuri abil, mis pöörab kellaseiereid. Digitaalne kell samas töötab elektrilise struktuuri abil, mis kuvab ekraanile kellaaja. Kõige silmapaistvam erinevus nende kaht tüüpi kellade vahel on eelkõige aja kuvamisviis. Analoog kellalt peame lugema aega kasutades selleks vastavatelt seieritelt saadud infot, siis digitaalkellal on kuvatud kellaaeg LED-ekraanile.
Analoog kell näitab aega 12-tunni formaadis, kuid digitaalsed kellad kuvavad tihti pigem aega 24-tunnises formaadis või on võimalik valida 12-tunni ja 24-tunni formaadi vahel. Samas vajavad digitaalsed kellad tihedamat laadimist või patareide vahetust, kui analoog kella patarei kestab aastaid. Samuti on analoog kellad ka täpsemad ja töökindlamad kui digitaalkellad.
Analoog kella lisavarustus
Kuigi võib tunduda, et klassikalise mehaaniline kell ei käi ilmselt innovatsiooni ja ajaga kaasas, siis tegelikkusele see kohe kindlasti ei vasta. Analoog kelladele on võimalik lisada ka lisafunktsioone. Näiteks on võimalik lisada analoog kellale GMT funktsioon, mis võimaldab ühtaegu jälgida kahe ajavööndi aega. Lisaks sellele, kuufaasida ja kuupäeva kuvamine ning kronograafi funktsioon on vaid mõned näited, mis võivad kuuluda analoog kella lisavarustuse hulka.